Sərgi biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm rol oynayır
Abşeron Logistika Mərkəzi 13 avqust 2018-ci il tarixində fəaliyyətə başlamışdır. Mərkəzin açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə keçirilmişdir. Mərkəz 65,7 hektar ərazini əhatə edir və Qafqaz regionun ən böyük quru yük limanlarından biridir. Ərazidə yerləşən gömrük postu logistika proseslərinin operativ və səmərəli təşkilinə imkan yaradır. Beynəlxalq və daxili yükdaşımaları, terminal, anbar, gömrük və broker xidmətləri eləcədə digər logistika xidmətləri vahid pəncərə prinsipi əsasında həyata keçirilir.
Əsas fəaliyyət istiqamətimiz logistika sahəsi olsa da, son illərdə yeni layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində də mühüm addımlar atmışıq. Bu layihələrdən biri də Mərkəzin ərazisində yaradılan “Biznes Park Abşeron” Özəl Sənaye Məhəlləsidir.
20 hektar ərazidə yaradılmış Biznes Park Abşeron artıq istifadəyə verilib və ilk rezidenti ərazidə fəaliyyət göstərir. Hazırda potensial rezidentlər ilə danışıqlar davam etdirilir. Layihənin əsas üstünlüyü istehsal və emal müəssisələri üçün hazır infrastrukturun təqdim edilməsidir. Rezidentlər istehsal avadanlıqlarını mövcud infrastruktura yerləşdirərək qısa müddətdə fəaliyyətə başlaya bilərlər. Abşeron Logistika Mərkəzinin ərazisində fəaliyyət göstərmələri sahibkarlara idxal və ixrac əməliyyatlarını daha səmərəli təşkil etmələrinə şərait yaradır. Dövlət tərəfindən təqdim olunan vergi güzəştləri də layihənin investisiya cəlbediciliyini artıran əsas amillərdəndir.
Abşeron Logistika Mərkəzi ölkənin tranzit potensialının artırılmasına və iqtisadi inkişafına töhfə verən aparıcı logistika platformalarından biridir. Orta Dəhliz üzrə daşınan yüklərin əhəmiyyətli hissəsi məhz Abşeron Logistika Mərkəzində qəbul edilir. Eyni zamanda, “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsü çərçivəsində Çinin Sian şəhərindən Azərbaycana gələn ilk konteyner qatarı elə Mərkəzimizdə qarşılanıb. Azərbaycanın Çinə ilk ixrac qatarı da Qazaxıstan üzərindən məhz Abşeron Logistika Mərkəzindən yola salınıb.
Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak Mərkəzimiz üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu kimi beynəlxalq platformalar yeni tərəfdaşlıqların qurulması və biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm rol oynayır. Artıq sərginin ilk günündən etibarən Çin və digər ölkələrdən olan şirkət nümayəndələri ilə bir sıra işgüzar görüşlər keçirilib, perspektiv əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Sərgi çərçivəsində yeni əlaqələrin formalaşacağını və beynəlxalq tərəfdaşlıq şəbəkəmizin daha da genişlənəcəyini gözləyirik. Bu istiqamətdə əldə olunacaq nəticələr şirkətimizin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsinə və regional logistika mərkəzi kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəkdir.

The exhibition plays a significant role in fostering business relationships
Absheron Logistics Center was launched on August 13, 2018. The opening ceremony of the Center was held with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The Center covers an area of 65.7 hectares and is one of the largest dry ports in the Caucasus region. The customs post located in the area enables the operative and efficient organization of logistics processes. International and door-to-door transportation, terminal operations, warehousing, customs clearance, brokerage, and other logistics services, are carried out on the basis of the single window principle.
Although logistics remains our core area of activity, we have also taken significant steps in recent years towards the implementation of new projects. One of these projects is the "Business Park Absheron" Private Industrial Zone, established within the Center's premises.
Business Park Absheron, established on a 20-hectare site, has already been commissioned, and its first resident is currently operating within the zone. Negotiations with potential residents are currently ongoing. The key advantage of the project lies in the provision of ready-to-use infrastructure for manufacturing and processing enterprises. Residents can commence operations within a short period of time by installing their production equipment within the existing infrastructure. Operating within the premises of Absheron Logistics Center enables entrepreneurs to manage their import and export operations more efficiently. Tax incentives provided by the state are also among the key factors enhancing the investment attractiveness of the project.
Absheron Logistics Center is one of the leading logistics platforms contributing to the enhancement of the country's transit potential and economic development. A significant share of cargo transported via the Middle Corridor is handled through the Absheron Logistics Center. Moreover, the first container train arriving in Azerbaijan from Xi’an, China, within the framework of the Belt and Road Initiative, was received at our Center. Likewise, Azerbaijan’s first export train to China, routed through Kazakhstan, was dispatched from the Absheron Logistics Center.
Participation in the Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition is of particular importance to our Center. Such international platforms play a significant role in establishing new partnerships and fostering business relationships. Since the very first day of the exhibition, several business meetings have been held with representatives of companies from China and other countries, and discussions have been held on potential areas of cooperation. Within the framework of the exhibition, we expect to establish new business connections and further expand our international partnership network. The outcomes achieved in this regard will contribute to the implementation of our company's long-term development strategy and further strengthen its position as a regional logistics hub.