Niğde Ömer Halisdemir Universiteti və Bakı Avrasiya Universitetinin rektorları Abşeron Logistika Mərkəzinə səfər edib
08.04.2026
Türkiyənin Niğde Ömer Halisdemir Universitetinin rektoru Hasan Uslu və Bakı Avrasiya Universitetinin rektoru Səyavuş Qasımov Abşeron Logistika Mərkəzinə səfər edib.
Görüş zamanı tərəflər arasında nəzəri biliklərin sənaye təcrübəsi ilə inteqrasiyası, birgə təşəbbüslərin inkişafı və gələcək layihələr üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Daha sonra qonaqlar Mərkəzin geniş logistika potensialı, müasir anbar kompleksi və tətbiq edilən qabaqcıl əməliyyat sistemləri ilə yaxından tanış olublar.

The rectors of Niğde Ömer Halisdemir University and Baku Eurasian University visited the Absheron Logistics Center
08.04.2026
The rector of Türkiye’s Niğde Ömer Halisdemir University, Hasan Uslu, and the rector of Baku Eurasian University, Sayavush Gasimov, visited the Absheron Logistics Center.
During the meeting, the parties discussed the integration of theoretical knowledge with industrial practice, the development of joint initiatives, and opportunities for collaboration on future projects. Later, the guests were closely acquainted with the Center’s extensive logistics capabilities, modern warehouse complex, and advanced operational systems in use.
This collaboration is considered significant in promoting the implementation of innovative projects.