Abşeron Logistika Mərkəzi “Çanqan və Xəzər dənizi arasında regional əməkdaşlıq və inteqrasiya” mövzusunda keçirilən iqtisadi-ticarət görüşündə iştirak edib
01.11.2025“Çanqan və Xəzər dənizi arasında regional əməkdaşlıq və inteqrasiya” mövzusunda iqtisadi-ticarət görüşü keçirilib.
Tədbirdə Abşeron Logistika Mərkəzinin nümayəndə heyəti iştirak edib. Görüş zamanı Çin–Azərbaycan əməkdaşlığının genişləndirilməsi, logistika və investisiya imkanları müzakirə olunub. Görüşdə vurğulanıb ki, Abşeron Logistika Mərkəzinin inkişafı Azərbaycanın tranzit ölkə statusunu möhkəmləndirməklə yanaşı, Xəzər regionunu Orta Dəhlizin əsas logistik qovşaqlarından birinə çevrilməsinə töhfə verir.

Absheron Logistics Center participated in the economic and trade meeting on “Regional Cooperation and Integration between Chang’an and the Caspian Sea”
01.11.2025
An economic and trade meeting on “Regional Cooperation and Integration between Chang’an and the Caspian Sea” was held.
The delegation from the Absheron Logistics Center participated in the event. During the meeting, opportunities for expanding China–Azerbaijan cooperation, logistics and investment prospects were discussed. In the meeting, it was highlighted that the development of the Absheron Logistics Center, along with strengthening Azerbaijan’s status as a transit country, also contributes to transforming the Caspian region into one of the main logistical hubs of the Middle Corridor.